poniedziałek, 2 lutego 2015

Luty - kuchnia francuska


Dzięki Google Maps można wirtualnie pospacerować po wielu pięknych miastach na świecie. Spacerowaliście już w ten sposób po Paryżu? Podobno, mimo, że każdy z nas może to zrobić, większość osób skupia się na oglądaniu ulicy, przy której mieszka :) Ot i taki mały przykład na zgubny wpływ naszego egocentryzmu. Sama należałam do tej grupy, ale ostatnio postanowiłam trochę pozwiedzać. Trafiłam w ten sposób, między innymi, do wnętrza restauracji Le Grand Colbert, którą możecie znać z komedii romantycznej z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem "Lepiej późno niż później". Z ciekawostek dodam, że w pierwotnym scenariuszu miał znaleźć się lokal Brasserie Lipp, ale nie myśląc zbyt przyszłościowo ktoś z jego załogi wycofał się w ostatniej chwili ze współpracy.

Przyznam szczerze, że choć uznaję kuchnię francuską za swoją ulubioną to wiedzę o niej czerpię z relacji, nie samych Francuzów, a Amerykanów, Brytyjczyków i Polaków, którzy mieli okazję tam mieszkać, uczyć się i żyć. Kilka nazwisk znajdziecie na tytułowym zdjęciu. Z mieszkańców tego pięknego kraju najbliższy mojemu sercu jest Jacque Pepin. Uwielbiam jego spokojny sposób gotowania i przygotowywania deserów. Mam wtedy wrażenie, że wszystko jest proste. Jest świetną odskocznią od energicznych showmanów, którzy wszystko robią w 15 minut ;)

Wracam, jednak, do kuchni francuskiej. Jak już kiedyś pisałam, to nie jest kuchnia dla osób na diecie. Masło, śmietana, ciasta kruche, francuskie, pełne cukru desery, konkretne kawałki mięs, sery i wina. Wino jest dodatkiem do posiłku, a jego odpowiednie dopasowanie do potraw to sztuka, której bardzo Francuzom zazdroszczę. Czytałam, że choć bez wina nie ma tam przyjęcia to jednocześnie, nie pije się go dopóki nie ma się go do czego wypić. Do gotowania używa się win wytrawnych i wg Julii Child wcale nie powinniśmy lekceważyć jakości trunku, który dolewamy do potrawy, bo jego aromat wyostrza się w trakcie gotowania i dodanie wyjątkowo kiepskiego alkoholu może zaszkodzić daniu zamiast je wzbogacić. Warto zajrzeć na polskie portale winiarskie, nie po to, by kupować drogie trunki, ale by lepiej odnaleźć się w gąszczu oferty dyskontowej, która proponuje czasem bardzo przyzwoite wina, a na nasze potrzeby zdecydowanie wystarczające.

Na co więc przygotować się w tym miesiącu? W lodówce polecam mieć zawsze co najmniej jedną kostkę masła, kilka jajek, wino i ciasto francuskie. Gulasze zazwyczaj zawierają dodatki warzywne u nas bardzo powszechne, czyli marchewkę, ziemniaki, pietruszkę, cebulę, pieczarki. Ważne są zioła. W końcu zioła prowansalskie to ukłon w stronę Francuzów. Kupcie więc tymianek i natkę pietruszki, ziele angielskie, czosnek. Nie zapominajmy też, że musztarda, majonez i sos winegret również pochodzą z Francji. Kilka dań z kuchni francuskiej już znajdziecie w dziele kuchnia francuska.

Francja to kraj podzielony na regiony, które są pod wpływem różnych stref klimatycznych, sąsiednich krajów, z jednej strony oceanu, z drugiej morza śródziemnego. Przez długi czas stolica była kolebkę kuchni wysokiej (haute cuisine), bardzo wyrafinowej, restauracyjnej, ale od dłuższego czasu to nouvelle cuisine wiedzie prym - kuchnia lżejsza, w której ograniczono ciężkie zawiesiste sosy, skrócono również karty dań i poświęcono większą uwagę temu, by potrawy były po prostu zdrowsze. Wiele dań, w zależności od regionu jest robionych trochę inaczej. Co ciekawe, kucharz Prosper Moutagne, postanowił usystematyzować wiedzę na temat kuchni francuskiej i stworzył wielkie dzieło jakim jest "Larousse Gastronomique", czyli wielka encyklopedia gastronomiczna.

Jak sami widzicie, źródeł wiedzy o kuchni francuskiej jest sporo, a zagraniczni autorzy lubią do tej klasyki dodać zawsze coś od siebie (Rachel Khoo, Jamie Oliver). Chodzi mi jednak przede wszystkim o dobre jedzenie, zabawę i francuski klimat w tle. Mam nadzieję, że to bedzie również dla Was przyjemny miesiąc. Zaglądajcie tu do mnie :)

Źródła: 
Słodkie życie w Paryżu, David Lebovitz
Francuski szef kuchni, Julia Child
http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/kuchnia-francuska_190.html
http://francja.evoyage.pl/francja/kuchniafrancuska.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz